Blog Kategorileri
Blog Anahtarları

Akustik ve Kalsik Gitarın Farkı

17/10/2018 0 Yorumlar

                                                                            Akustik Gitar ve Klasik Gitarın Farkı


 

 

Gİtara  yeni başlayan arkadaşlardan en çok aldığımız soru klasik gitar ve akustik gitar arasındaki fark nedir oluyor. İlk başlarda bu ikisi aynı sanılsada bu iki ürün aslında tamamen farklıdırlar.

 

HEADSTOCK

 

Baş tarafındaki en belirgin fark klasik gitarda gördüğümüz üzere delikli bir yapıya sahip olmasıdır.gitarın tarihine baktığımızda ilk gitar yapımcıları gitarları bu şekilde tasarlamışlardır.ilk tarihten bu yana klasik gitarlar delikli bir şekilde üretilmektedir.bunun yanı sıra delikli headstock(gitarın baş kısmı) bazı akustik ve elektro gitar modelleri de vardır.

 

KÖPRÜ

 

Klasik gitarda teller esnek ve yumuşak olduğu için tel köprüye eski yöntemler gibi hala düğüm atarak bağlanır. Bunun aksine akustik gitarda tellerin kalın ve sert olmasından ötürü pinler ile tutturulurlar.   

 

                                                                                                                                                                    

SAP

 

Saplar arasında göze çarpan iki fark vardır

Klasik gitarın sap uzunluğu daha geniş akustik gitarın ise klasik gitara nazaran daha ince bir sapa sahiptir. Klasik gitarın sap uzunluğu akustik gitara nazaran daha kısadır

 

TELLER

 

Herkesin bildiği üzre klasik gitarın telleri yumuşak ve esnek olan misina ve sırmadır. 1 , 2 ve 3 teller misina 4 , 5 ve 6. Teller ise sımadır

sırma: tel ipek üzerine gümüş sarılmasıdır

Masina ise: sağlam bir naylondur.

 

Tellerin her birinin kendi bir tınısı vardır. Elbetteki  farklı malzemelerden üretilen her telin seside farklı olmaktadır. özelliklede bu malzemeler naylon ve çelik gibi birbirilerinden tamamen farklı olan malzemeler ise takdir edersinizki bunların tınıları da bir birilerinden tamamen farklı olacaklardır.

Akustik gitarın telleri çelik olduğu için çalması yorucu ve aynı zamanda parmakları zedelemektededir. Bundan dolayı genelile pana ile çalınır.

 

SONUÇ OLARAK

 

Herkezin bildiği bir yanlış vardır. Klasik gitar herkezin sandığının aksine yeni. başlayanlar için değilde tamamen kendi branşına sahip olan bir müzik aletidir. Kendini bu alanda geliştiren ve bi o kadar da başarılı olan müzisyenlerde vardır. Yani yeni başlayan arkadaşların ilerde hangi alanda kendini geliştirmek istiyor ise onun ile başlaması doğru olacaktır

 

Klasik Gitar örnegi : 

Akustik Gitar örnegi: 

Bir Yorum Yazın