Blog Kategorileri
  Yorumlar
  Akustik ve Klasik Gitarın Farkı
  Emre SÜRER

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Akustik ve Klasik Gitarın Farkı

  17/10/2018 1 Yorumlar

                                                                              Akustik Gitar ve Klasik Gitarın Farkı


   

   

  Gİtara  yeni başlayan arkadaşlardan en çok aldığımız soru klasik gitar ve akustik gitar arasındaki fark nedir oluyor. İlk başlarda bu ikisi aynı sanılsada bu iki ürün aslında tamamen farklıdırlar.

   

  HEADSTOCK

   

  Baş tarafındaki en belirgin fark klasik gitarda gördüğümüz üzere delikli bir yapıya sahip olmasıdır.gitarın tarihine baktığımızda ilk gitar yapımcıları gitarları bu şekilde tasarlamışlardır.ilk tarihten bu yana klasik gitarlar delikli bir şekilde üretilmektedir.bunun yanı sıra delikli headstock(gitarın baş kısmı) bazı akustik ve elektro gitar modelleri de vardır.

   

  KÖPRÜ

   

  Klasik gitarda teller esnek ve yumuşak olduğu için tel köprüye eski yöntemler gibi hala düğüm atarak bağlanır. Bunun aksine akustik gitarda tellerin kalın ve sert olmasından ötürü pinler ile tutturulurlar.   

   

                                                                                                                                                                      

  SAP

   

  Saplar arasında göze çarpan iki fark vardır

  Klasik gitarın sap uzunluğu daha geniş akustik gitarın ise klasik gitara nazaran daha ince bir sapa sahiptir. Klasik gitarın sap uzunluğu akustik gitara nazaran daha kısadır

   

  TELLER

   

  Herkesin bildiği üzre klasik gitarın telleri yumuşak ve esnek olan misina ve sırmadır. 1 , 2 ve 3 teller misina 4 , 5 ve 6. Teller ise sımadır

  sırma: tel ipek üzerine gümüş sarılmasıdır

  Masina ise: sağlam bir naylondur.

   

  Tellerin her birinin kendi bir tınısı vardır. Elbetteki  farklı malzemelerden üretilen her telin seside farklı olmaktadır. özelliklede bu malzemeler naylon ve çelik gibi birbirilerinden tamamen farklı olan malzemeler ise takdir edersinizki bunların tınıları da bir birilerinden tamamen farklı olacaklardır.

  Akustik gitarın telleri çelik olduğu için çalması yorucu ve aynı zamanda parmakları zedelemektededir. Bundan dolayı genelile pana ile çalınır.

   

  SONUÇ OLARAK

   

  Herkezin bildiği bir yanlış vardır. Klasik gitar herkezin sandığının aksine yeni. başlayanlar için değilde tamamen kendi branşına sahip olan bir müzik aletidir. Kendini bu alanda geliştiren ve bi o kadar da başarılı olan müzisyenlerde vardır. Yani yeni başlayan arkadaşların ilerde hangi alanda kendini geliştirmek istiyor ise onun ile başlaması doğru olacaktır

   

  Klasik Gitar örnegi : 

  Akustik Gitar örnegi: 

  1 Yorumlar

  Emre SÜRER:
  29/02/2020, 08:28:50 PM
  Cevapla

  Çalarken kullandığımız akorlar aynı mı? Klasik gitardaki akorları zor ezberledim ve akustik gitara geçmek istiyorum. Tekrardan akor ezberlemem gerekiyor mu?

  Doğukan:
  03/03/2020, 11:39:01 AM

  Öncelikle yanlış ilerlemekte olduğunuzu ne yazık ki söylemek zorundayım. Akorları ezberlemek yerine teorilerini öğrenmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır ve anladığım kadarı ile de yeni başlamışsınız. Nereden anladığıma gelecek olursak:Tekrardan akor ezberlemem gerekiyor tarzında sorduğunuz soru oldukça belli etmekte. Size tavsiyem klasik gitar ile bir süre daha kendinizi pekiştirin. İyi günler

  Bir Yorum Yazın