Blog Kategorileri
Blog Anahtarları

Elektro Gitarın Doğuşu

MuzikAletleri kahve1 13/07/2019 1 Yorumlar

Yazar : Cenk Ataç

 

Elektro Gitarın Doğuşu

 

İcadın kabul gördüğü günden beri en çok tercih edilen müzik aletlerinden birisi olan elektro gitarın bulunuşu müzikte bir devrim niteliğini taşımaktadır. Elektro gitar diğer müzik enstrümanları ile birlikte kullanıldığında bile normal gitara göre ayırd edici ve güçlü sesi sayesinde öne çıkmaktadır. Klasik ve akustik gitarlardan gelen seslerin yumuşaklığı ve seslerinin azlığı nedeniyle orkestra müziğinin içerisinde gitar enstrümanı kayboluyordu. Gitarların büyütülmesi fikri ortaya atıldı fakat çalması imkansızlaşacağından dolayı bu fikirden vazgeçildi. Bunun yerine mikrofon ve amfi teknolojisi ön plana çıktı ki buda elektro gitarın doğuş sürecini ortaya çıkardı.

 

1920 yılında Eddie Durham isimli sanatçı gitar gövdesinin içine elektrikli metal bir sistem yerleştirdi. Gövdenin titreşimini pikap iğnesi veya mikrofonla amfikatörlere aktarılması ve amfikatörlerin de bu sesi istenilen ölçüde büyütmesi sonucu elektro gitar yada daha doğrusu sesi elektrik yardımıyla arttırılmış akustik gitarı elde eder. 1920' li yılların sonunda RCA‘ nın ürettiği amfileri gitara adapte eden Les Paul ilk elektro gitarın temellerini atmış oldu.

 

Les Paul 1930′ lu yılların ortalarında kendi elektro gitarını geliştirmek için çalışmalara başladı. 1930′ lu yılların başlarında elektro gitarlar, mikrofonlarla manyetik etkileşim oluşturup rahatsız edici bir ses çıkarması sebebiyle Les Paul böyle bir arayışa girmiştir. Tasarladığı “ The Log ” isimli gitar ilk modern elektro gitar olarak kabul edilir. Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır. 

 

Elektro gitarın mucidi sayılan Les Paul, Gibson (dönemin büyük gitar firmalarından) firmasından olumsuz yanıt alınca Leo Fender ile sağlam gövdeli, solid body elektro gitarları üreterek büyük ticari başarı sağladılar.(Fender markasının doğuşu) 1950 yılında akustik tınısı olmayan Telecaster modelini geliştirerek parlak tonlu kendine özgü tınısı olan Fender modeli ürettiler. 1950‘ li yıllarda Rock' n Roll akımıyla birçok firma tarafından ucuz üretilen elektro gitarlar genç kuşağı sarmalamıştı. 1955 yılında Blues ve R & B müziğinde yer alan Muddy Waters ve Howlin Wolf gibi müzisyenler elektro gitarın zengin tınısında, hızla değişen ve gelişen bir müzik akımını yaratıyorlardı.

 

Country ve R & B müziği ile o dönemde Elvis Presley, Chuck Berry gibi dev yıldızlar elektro gitarlı müzikle ortaya çıkarlar. Gruplar çıkışlarını elektro gitarla yapar ve onların desteklediği melodiyle orkestra eşlik ederdi. Dönemin önemli düzenlemelerini elektro gitar ve vokal üzerine yapan Buddy Holly, Fender Rock Bandının temellerini atmıştır. Bo Diddly gelişmiş eko teknikler yaratarak kayıtlarda üstün performanslar sağladı. Bu dönemde The Rolling Stones ve Animals gibi gruplar Diddliy‘ in performansını örnek aldılar. 1960‘ lı yıllara kadar elektro gitarlarla Amerika‘ da yapılan bu müzik yayılışıyla İngiliz müzisyenleri de etkiler. John Mayall, Keith Richards, Eric Burdon elektro gitar müziğinin İngiltere‘ deki öncüleri olurlar.

 

Chuck Berry ve Buddy Holy‘ den etkilenen Beatles grubu Lennon - Mc Cartney imzalı bestelerinde R & B eserlere de yer vermiştir. Rock band niteliğindeki grup iki elektro, bir bas ve davulla birçok benzer gurubun doğuşuna da örnek oldu. Ed Sullivan ve Harrison gibi önemli müzisyenlerin kullandığı Gretsch marka elektro gitar o dönem yüzlerce satılmıştı. 1960 yılların sonundan günümüze elektro gitar akımı ile müzik teknolojisinde büyük adımlar atıldı.

 

İlginizi Çekebilir : Akort Nedir ? Gerekli Midir ? , Akort Yöntemleri Nelerdir ? , Gitarın Tarihçesi 

1 Yorumlar

Mervee:
12/12/2022, 09:52:56 PM, Vetped
Cevapla

Valla ben "elektro gitar ne zaman icad edilmiş" diye baktım ama çok boş şeyler çikti?? ama yine de biraz bilgi aldım.Aslında ben böyle Bos şeylere bakmam ama ödev

Bir Yorum Yazın