Blog Kategorileri

  Gitar Türleri

  18/06/2018 1 Yorumlar

                                                     GİTAR TÜRLERİ

  1. Akustik Gitar ve Türleri

  Akustik gitar görünüş olarak klasik gitara benzeyen fakat tellerin cinsi bakımından klasik gitardan farklı olarak çelik tel kullanılan, belli bir elektronik sisteme gerek duymadan klasik gitara oranla daha yüksek ses çıkarabilen bir gitar türüdür. Amplifikatöre bağlanan elektro akustik gitarlar da vardır.

  Tip bakımından elektro gitar tarzından farklı, fakat klasik gitara çok yakındır. Çoğu kişi tarafından klasik gitar ile karıştırılabilir. Klasik gitardan biraz daha şişman bir yapıya sahiptir, telleri daha keskindir çünkü tel cinsi çeliktir. Çelik tel olması, basınç sayesinde gerginliği artırır bu sayede daha yüksek ve net temiz ses çıkmasını sağlar. Genellikle 6 telli akustik gitar kullanılır. Akustik gitarı aynı zamanda elektro akustik gitar, 12 telli akustik gitar olarak 2 alt türü vardır. 

   

  1.1 Elektro Akustik Gitar
  Tüm özellikleri akustik gitar ile aynıdır. Elektro akustik gitarın ekstra olarak üzerindeki elektronik devre sayesinde amplifikatöre bağlanma özelliği 
  vardır.

  2. Klasik Gitar

  Klasik gitar, tüm gitar türlerinin atası olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses eşiği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiği zaman gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir. Genelde klasik ve flamenko tarzı müziklerde Karakter, çalma şekli ve kullanıldığı müzik türleri bakımında tamamen diğer gitarlardan farklı olan klasik gitar parçaları bakımından akustik gitar ile aynıdır. kullanılır. 

   

  3. Elektro Gitar

  Elektro gitar veya elektronik gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses elde edilmesine olanak tanıyan gitar türüdür. Oluşturduğu sinyalin değiştirilebilir olması, ve zamanında bir devrim niteliği taşıyan yükseklikte bir sese sahip olması nedeniyle, kullanım alanı çok genişlemiş bir gitar türüdür.Elektronikteki gelişmeler ile tonel olarak sınırları 1960'lı yıllardan sonra özellikleri ve çeşidi artan elektro gitarlar, özellikle 1980'li yılların başlarından itibaren üretilen süperstrat modeller başta olmak üzere günümüzün en bilindik enstrümanlardan biri haline gelmiştir. 

   

  4. Bas Gitarlar
  Bas gitar, çoğunlukla dört teli olan ve kalın ses veren telli bir çalgıdır. Günümüz müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından biridir. Bas gitar yoğun olarak rock, metal, caz, blues, funk, punk ve R&B gibi müzik türlerinde kullanılır. İlk olarak Fender tarafından 1950'li yılların başlarında Fender Precision Bass modeliyle üretilmiştir. Bas gitarın sesi, normal gitarlardan daha kalındır. 

   

  4.a. Elektro Bas Gitar
  Elektrikli basta tellerden gelen titreşimler manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan amplifikatöre yollanır. Klasik elektro bas gitar genellikle perdeli ve dört tellidir. 

   

  4.b. Akustik Bas Gitar
  Akustik basta akustik gitar gibi geniş ve oyuk olan gövde tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükselteçe de iletilebilmesi için piezo adı verilen kuvars kristalli piezoelektrik ses alıcıları bulunur.

   

   

  1 Yorumlar

  zehra:
  25/11/2020, 10:36:30 PM, www.zehabına.
  Cevapla

  perfect muxx

  Bir Yorum Yazın