Blog Kategorileri
  Yorumlar
  Akustik ve Klasik Gitarın Farkı
  Emre SÜRER

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Piano ve Org Arasındaki Fark
  KADİR SONER Gungoren

  Keman Bakımı Hakkında İpuçları

  MuzikAletleri admin 12/08/2016 0 Yorumlar

  Keman Bakımı Hakkında İpuçları

  - Kemanınızı çaldıktan sonra mutlaka reçineden kemanınıza bulaşan tozları enstrümanlar için özel üretilmiş bezlerle herhangi bir sıvı kullanmadan ve enstrümanınıza zarar vermeden hafifçe silin . Unutmayın reçine üzerinde ne kadar beklerse temizlemek o kadar zor olacaktır .

  - Yine keman yayınızı özel üretilmiş bezlerle silin reçine kalıntılarını yayınıza zarar verecektir ancak yayın kıllarına dokunmayın .

  - Asla solvent , alkol vb kullanmayın sadece keman için özel üretilmiş cilaları kullanın mobilya cilası kullanmanızda kemanınıza zarar verecektir .

  - Kemanınızı asla insanların oturabileceği veya yürüdüğü alanlarda kısa süreliğine dahi olsa bırakmayın eğer uzun süre çalmayacaksanız duvar askısı , stand vs gibi yerlerde bekletmeyin ve kutusuna kaldırın . Kutusuna tam oturduğundan emin olun ve kutuyuda güvenli bir yerde saklayın .

  - Kemanı kullanmadığınız zamanlarda akortunu boşaltın , sürekli akortlu olması hem kuyruğa hem köprüye aşırı yük bindirecektir ve aynı zamanda hava değişiminden etkilenen teller kopabilir .

  - Yayınızı kullanmadığınız zamanlarda gevşetin asla gergin bırakmayın .

  - Hava koşullarına dikkat edin , kemanınızın ağaçtan üretildiğini unutmayın . Keman direkt güneş ışığı almamalı ve aşırı neme maruz kalmamalıdır . Ayrıca kesinlikle kemanınızı arabanızda veya araba bagajınıda bırakmayınız .

  - Nem ölçer kullanmanız faydalı olacaktır , bulunduğunuz ortamın nemini ölçmek ve buna göre önlemler almak kemanınız için faydalı olacaktır .

  - İhtiyaç halinde keman tellerini ve yayın kıllarını değiştirin bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız bir Luthier'den yardım alın ayrıca belirli dönemlerde Luthier'e kemanınızı götürerek profesyonel bakımda yaptırabilirsiniz .

  - Eğer kemanınızda kırık , çatlak vs gibi hasarlar varsa asla uygun olmayan yapıştırıcıları kullanmayın ve böyle durumlarda gerekli servislerden yardım alın .

  Bir Yorum Yazın