Blog Kategorileri

  Keman Bakımı Hakkında İpuçları

  MuzikAletleri admin 12/08/2016 0 Yorumlar

  Keman Bakımı Hakkında İpuçları

  - Kemanınızı çaldıktan sonra mutlaka reçineden kemanınıza bulaşan tozları enstrümanlar için özel üretilmiş bezlerle herhangi bir sıvı kullanmadan ve enstrümanınıza zarar vermeden hafifçe silin . Unutmayın reçine üzerinde ne kadar beklerse temizlemek o kadar zor olacaktır .

  - Yine keman yayınızı özel üretilmiş bezlerle silin reçine kalıntılarını yayınıza zarar verecektir ancak yayın kıllarına dokunmayın .

  - Asla solvent , alkol vb kullanmayın sadece keman için özel üretilmiş cilaları kullanın mobilya cilası kullanmanızda kemanınıza zarar verecektir .

  - Kemanınızı asla insanların oturabileceği veya yürüdüğü alanlarda kısa süreliğine dahi olsa bırakmayın eğer uzun süre çalmayacaksanız duvar askısı , stand vs gibi yerlerde bekletmeyin ve kutusuna kaldırın . Kutusuna tam oturduğundan emin olun ve kutuyuda güvenli bir yerde saklayın .

  - Kemanı kullanmadığınız zamanlarda akortunu boşaltın , sürekli akortlu olması hem kuyruğa hem köprüye aşırı yük bindirecektir ve aynı zamanda hava değişiminden etkilenen teller kopabilir .

  - Yayınızı kullanmadığınız zamanlarda gevşetin asla gergin bırakmayın .

  - Hava koşullarına dikkat edin , kemanınızın ağaçtan üretildiğini unutmayın . Keman direkt güneş ışığı almamalı ve aşırı neme maruz kalmamalıdır . Ayrıca kesinlikle kemanınızı arabanızda veya araba bagajınıda bırakmayınız .

  - Nem ölçer kullanmanız faydalı olacaktır , bulunduğunuz ortamın nemini ölçmek ve buna göre önlemler almak kemanınız için faydalı olacaktır .

  - İhtiyaç halinde keman tellerini ve yayın kıllarını değiştirin bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız bir Luthier'den yardım alın ayrıca belirli dönemlerde Luthier'e kemanınızı götürerek profesyonel bakımda yaptırabilirsiniz .

  - Eğer kemanınızda kırık , çatlak vs gibi hasarlar varsa asla uygun olmayan yapıştırıcıları kullanmayın ve böyle durumlarda gerekli servislerden yardım alın .

  Bir Yorum Yazın