Blog Kategorileri
Blog Anahtarları

Keman Bakımı Hakkında İpuçları

MuzikAletleri admin 12/08/2016 0 Yorumlar

Keman Bakımı Hakkında İpuçları

- Kemanınızı çaldıktan sonra mutlaka reçineden kemanınıza bulaşan tozları enstrümanlar için özel üretilmiş bezlerle herhangi bir sıvı kullanmadan ve enstrümanınıza zarar vermeden hafifçe silin . Unutmayın reçine üzerinde ne kadar beklerse temizlemek o kadar zor olacaktır .

- Yine keman yayınızı özel üretilmiş bezlerle silin reçine kalıntılarını yayınıza zarar verecektir ancak yayın kıllarına dokunmayın .

- Asla solvent , alkol vb kullanmayın sadece keman için özel üretilmiş cilaları kullanın mobilya cilası kullanmanızda kemanınıza zarar verecektir .

- Kemanınızı asla insanların oturabileceği veya yürüdüğü alanlarda kısa süreliğine dahi olsa bırakmayın eğer uzun süre çalmayacaksanız duvar askısı , stand vs gibi yerlerde bekletmeyin ve kutusuna kaldırın . Kutusuna tam oturduğundan emin olun ve kutuyuda güvenli bir yerde saklayın .

- Kemanı kullanmadığınız zamanlarda akortunu boşaltın , sürekli akortlu olması hem kuyruğa hem köprüye aşırı yük bindirecektir ve aynı zamanda hava değişiminden etkilenen teller kopabilir .

- Yayınızı kullanmadığınız zamanlarda gevşetin asla gergin bırakmayın .

- Hava koşullarına dikkat edin , kemanınızın ağaçtan üretildiğini unutmayın . Keman direkt güneş ışığı almamalı ve aşırı neme maruz kalmamalıdır . Ayrıca kesinlikle kemanınızı arabanızda veya araba bagajınıda bırakmayınız .

- Nem ölçer kullanmanız faydalı olacaktır , bulunduğunuz ortamın nemini ölçmek ve buna göre önlemler almak kemanınız için faydalı olacaktır .

- İhtiyaç halinde keman tellerini ve yayın kıllarını değiştirin bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız bir Luthier'den yardım alın ayrıca belirli dönemlerde Luthier'e kemanınızı götürerek profesyonel bakımda yaptırabilirsiniz .

- Eğer kemanınızda kırık , çatlak vs gibi hasarlar varsa asla uygun olmayan yapıştırıcıları kullanmayın ve böyle durumlarda gerekli servislerden yardım alın .

Bir Yorum Yazın